Kesällä 2019 järjestettävä Rock In The City -festivaali kiertää yhdeksän suomalaista kaupunkia. Kaksipäiväisen festivaalin tähtinä nähdään mm. Accept (GER), Mustasch (SWE), Eppu Normaali, Sonata Arctica ja Battle Beast sekä Nightwish-tähti Marko Hietala, joka esiintyy kaikilla Rock In The City -festivaalipaikkakunnilla.

Festivaalin liput nyt myynnissä!

www.rockinthecity.fi

Kotimaisen festivaalitarjonnan keskittyessä entistä enemmän päivän popmusiikkiin lanseerataan useaan suomalaiseen kaupunkiin ensi kesäksi uusi rockfestivaali. Rovaniemellä kesällä 2018 ensimmäistä kertaa järjestetty Rock In The City niminen festivaali kasvaa kaksipäiväiseksi tapahtumaksi ja laajenee ensi kesänä käsittämään kaiken kaikkiaan yhdeksän suomalaista kaupunkia. Ensimmäinen kesän 2019 Rock In The City -festivaali järjestetään Kuopiossa kesäkuun puolivälissä. Sen jälkeen festivaali suuntaa Ouluun, Raumalle, Lahteen, Kouvolaan, Rovaniemelle, Lappeenrantaan ja Jyväskylään. Kesän viimeinen Rock In The City festivaali järjestetään Joensuussa elokuun puolessavälissä.

Aikuisyleisölle suunnatun festivaalin tähtinä nähdään sekä Ruotsin suosituimpiin rock-yhtyeisiin lukeutuva Mustasch (Oulussa) ja saksalaisen hevimetallin uranuurtaja Accept (Jyväskylässä) että kattava joukko suomalaisen rockmusiikin keskeisiä nimiä. Mukana ovat mm. suomirockin kulmakivi Eppu Normaali, Nightwish-tähti Marko Hietala, Jouni Hynysen luotsaama Kotiteollisuus, maailmallakin kestosuosiota nauttiva kemiläinen Sonata Arctica, legendaarinen Pelle Miljoona United, maaliskuussa uuden No More Hollywood Endings -albuminsa julkaiseva Battle Beast, kotimaisen power metalin sanansaattaja Stratovarius, loistavasta livemeiningistä tunnettu rock-trio Melrose ja juuri 30-vuotisjuhliaan viettänyt vaasalaisyhtye Klamydia ja kovassa nosteessa oleva Atomirotta. Lisäksi helmikuussa uuden Usvaa putkeen -rockalbumin julkaisevan Tuomari Nurmio & Spuget –yhtye heittää ensi kesän ainoat livekeikkansa Rock In The City -festivaaleilla. Esiintyjälistat elävät hieman kaupungin mukaan.  Katso kaupunkikohtaiset esiintyjät kaupungeittain täältä

Livemusiikin lisäksi Rock In The City panostaa myös monipuoliseen ruoka- ja olutvalikoimaan. Festivaalin ikäraja on kahdeksantoista vuotta.

Rock In The City -festivaalit kesällä 2019:

Kuopio (Satama/Tori) 14.-15.6.2019
Oulu (Kuusisaari) 28.-29.6.2019
Rauma (Unajan Viihdekeskus) 5.-6.7.2019
Lahti (Kauppatori) 12.-13.7.2019
Kouvola (Kirkkopuisto) 19.-20.7.2019
Rovaniemi (Ounaspaviljonki) 26.-27.7.2019
Lappeenranta (Kaupungintalon piha) 2.-3.8.2019
Jyväskylä (Lutakonaukio) 9.-10.8.2019
Joensuu (Sirkkalan puisto) 16.-17.8.2019

Festivaalin liput nyt myynnissä!

www.rockinthecity.fi